středa 1. února 2012

O pirátství a svobodě internetu

Horkým tématem posledních dní se stal tzv. "Protipirátský zákon" ACTA. Zdá se, že dalekosáhlejší konflikt se scvrkl na střet pirátů, kteří sdílení filmů a hudby obhajují bojem proti cenzuře, a hudebních/filmových společností, které potřebují vydělávat. Je na čase, abych to rozebral s rozumem a nadhledem mně vlastním.

U sochy sv. Václava. Sv. Václave, nedej zahynouti filmům teď, ani těm budoucím!
Chyba č. 1: Cena za lístek do kina absolutně neodpovídá skutečné hodnotě. Je mi jasné, že kina musejí vydělávat, ale víc jak stovka se mi za jedno podívání (pokud nejde vyloženě o něco spešl, jako např. poslední díl Harryho Pottera ve 3D) dát nechce. Jako rozumná se mi jeví cesta, kterou razí pražské kino Aero (www.kinoaero.cz), které ceny drží nanejvýš na sto korunách.

Chyba č. 2: Lidé jsou líní. V době, kdy je k dispozici film na internetu ještě před oficiální premiérou, je jasné, že někteří diváci film raději zkouknou z pohodlí domova, než aby se oblékli a vyrazili do kina. Korporace by v tržním prostředí měly reagovat na poptávku nabídkou zpoplatněného internetového streamování hned v den premiéry.

Chyba č. 3: Zábavní společnosti DVD/Blu-raye s filmy nabízejí až po půlroce od premiéry v kinech a ještě k tomu s velice nadsazenými cenami. Diváci chtějí mít film v dobré kvalitě doma souběžně s premiérou a nechce se jim za to vypláznout pět stovek. Prodej levných DVD v trafikách ukazuje, že vydělat se dá i na ceně 50 Kč za film.

Chyba č. 4: Zábavní společnosti podcenily nástup nových médií a technologií. Uvítal bych, kdyby byly nové filmy na internetu ke zhlédnutí za cenu levného DVD, nebo nové díly seriálů za poplatek 5 až 20 Kč. Samozřejmě v dobré kvalitě a s titulky.

Chyba č. 5: Piráti nerespektují duševní vlastnictví a autorskou činnost. Už jsme si natolik zvykli, že filmy, hudba a knihy jsou na internetu k dispozici zadarmo, že se nám za ně platit nechce. Ideální řešení je naučit se to tím, že budeme platit nízké částky (jako to už např. začal dělat Amazon, nebo iTunes).

Chyba č. 6: Piráti svou nelegální činnost hájí svobodou slova, bojem proti cenzuře a dalšími rádobyhumanistickými hesly. V tomto střetu nejde ani o svobodu slova ani o cenzuru internetu. Jde pouze o to uchránit soukromý majetek. Některá hesla pirátů lehce připomínají komunistickou propagandu a v podstatě jim jde o to samé - zrušit soukromé vlastnictví (i když jenom na internetu).

Mně osobně současný stav internetu sice vyhovuje, ale jsem ochoten drobné poplatky za stahování filmů akceptovat. Myslím totiž, že je i v mém zájmu, aby společnosti měly peníze na výrobu nových snímků, na honoráře scenáristům a dalším pracovníkům v zábavním průmyslu. Zadarmo ani kuře nehrabe!

Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!