středa 29. února 2012

Vzdělání JE byznys!

V minulých dnech si student vysoké školy nemohl nevšimnout, že se něco chystá. Na chodbách visely letáky a transparenty s hesly jako "Školství není byznys" nebo "Na trhu si student duši nekoupí". už někdy kolem Vánoc visel prapor s prvně uvedeným heslem na budově FAMU, v posledním týdnu jsem viděl známky chystané demonstrace i na jiných školách.

Zaplaťpánbůh se to téměř vyhnulo budově Hollar na Smetanově nábřeží, kde trávím většinu času. Zároveň jsem nad tím musel přemýšlet: je to tím, že si budoucí novináři, zaměstnanci médií a PR myslí, že školství JE byznys, nebo se prostě té masové akce nechtějí zúčastnit (případně ji pouze pozorovat?). Koneckonců, i většina našich vyučujících k připravovaným akcím zaujala spíše vlažný postoj.
Provedl jsem mezi svými spolužáky drobný výzkum, jak se staví k otázce školného. Dopadlo to tak půl na půl, možná jsem našel o něco víc zastánců placeného školství, než odpůrců. Jeden kamarád mi při pohledu na modrý transparent v Jinonicích řekl, že si myslí, že vzdělání JE byznys.

Domnívám se, že má pravdu. Člověk by měl vzdělání brát jako investici do sebe sama, do zlepšení svého postavení na trhu práce. Zadarmo ani kuře nehrabe a pokud člověk chce v budoucnu dosahovat vyšších platových podmínek, měl by si to zaplatit sám, nikoliv čekat, že se na něj společnost složí.

Pro chytré děti z chudších rodin reforma nabízí i systém tzv. zpětné platby, kdy by student svůj dluh splatil teprve až by našel slušné místo a začal vydělávat. To zní fér.

Řeči o tom, že vzdělání by bylo pouze pro bohaté, je tedy zcestná socialistická propaganda. Naopak by se i těm chudším na (mnohem prázdnějších) univerzitách a vysokých školách dostalo kvalitnějšího vzdělání. Jsme tedy na rozcestí: chceme kvalitu, nebo kvantitu? Chceme hodně lidí s diplomem, který o ničem nesvědčí, nebo chceme, aby vysoké školy skutečně sloužily ke vzdělávání těch nejchytřejších a nejnadanějších?

Neříkám, že reforma ministra Dobeše je skvělá a ideální, ale přinejmenším s tristním stavem českého školství někdo začal něco dělat. Někteří páni akademici by nejspíš nad otázkami reformy školství rádi debatovali tak dlouho, dokud by problém nevyšuměl a nakonec nebyl smeten ze stolu příští vládou. Lidé se totiž bojí změny a nových věcí. Je to přirozený stav, ale lepší, než před neznámem utíkat, je postavit se mu a vyzkoušet si, jestli přece jenom nemá něco do sebe.

Ale berte mě s rezervou. Myslím si, že české školství potřebuje školné, takže nejspíš nemám duši...

Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!