středa 7. března 2012

Zvýšení DPH u tiskovin: mnoho povyku pro nic


Pokud člověk na sklonku minulého roku sledoval česká média, mohl si připadat jako v posledních dnech existence knih a časopisů. Publicisté strašili, že si lidé v důsledku zvýšení DPH nebudou moci tiskoviny dovolit, následkem čehož národ zhloupne. Nový rok však přišel a zdražení knih a časopisů jsem nijak zvlášť nezaznamenal, přestože jsem sám vášnivým čtenářem. Jak by řekl Shakespeare: mnoho povyku pro nic.

Zvýšení daně z přidané hodnoty tak nejvíc uškodí novinám. Denní tisk se s klesajícím nákladem snaží vypořádat už od nástupu internetu. Nakopnutí cen směrem nahoru tedy k záchraně papírových novin dvakrát nepřispěje. Na druhou stranu však dává podnět ke vzniku alternativ. Příkladem budiž iPadová verze Hospodářských novin či nový deník Insider vycházející pouze pro elektronické čtečky.

Týdeníky a měsíčníky však na povinné zvýšení nákladů zareagovaly dobře. Když už to někdo zaplatit musí, ať to není cílový zákazník, řekli si v mnohých časopisech a zdražili např. inzerci.

Největší radost mám ovšem z knih. Už v prosinci jsem četl, že některá nakladatelství se rozhodla cenu knih nezvyšovat a ušetřit využitím moderních technologií a levnějších materiálů. Všiml jsem si, že víc a víc knih vychází ve dvou verzích - klasické papírové za lehce vyšší cenu a paperbackové (levnější) vydání. Některá nakladatelství už kvůli vyšší dani začaly prodávat i ebooky, které si zákazníci můžou pohodlně stáhnout do svých Kindlů a eReadingů.

Čeští poslanci jenom uspíšili revoluci v tištěných médiích. A ti, kdo se s tím odmítají smířit, mohou vždycky nakupovat v zahraničí. Například na Amazon.com najdete milióny knih, jež i s poštovným vyjdou levněji než v Česku. A navíc se zdokonalíte v angličtině!

Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!