sobota 7. dubna 2012

Zrušit ministerstvo kultury? Proč ne!

Předem chci upozornit případné kritiky, že nejsem žádný barbar. O umění a kulturu se zajímám a články na tomhle blogu jsou toho myslím jasným důkazem. Ale mám pocit, že ministerstvo kultury slouží v poslední době především jako přerozdělovač dotací - a tuhle úlohu zvládne i ministerstvo školství (pod které by se kultura případně přesunula).

Nejsem zastáncem zbytečných úředníků a nejsem zastáncem dotací. A na ministerstvu kultury se oba tyto nešvary snoubí v jeden socialistický uzel, který v konečné podobě kultuře spíš škodí než pomáhá.

Dovolte mi citovat můj vlastní komentář k (milionem korun dotovanému a příšernému) filmu Čtyři slunce.
"Umění je byznys stejně jako pečení dortů. Jestli je dílo dobré, najde si zákazníky, jestli ne, aspoň se z toho tvůrci/pekař ponaučí a příště upečou/natočí něco lepšího. Díky tomu, že mají čeští filmaři jisté peníze i na příšerné projekty, je to nenutí přemýšlet, zda se film bude líbit divákům. A filmy se točí pro diváky, nikoliv pro filmaře a nikoliv pro umění samotné. I Michelangelo tesal Davida pro peníze, ne pro umění, takže ty vznešené řeči o tom, že by se z umění stal byznys, si nechte."
V posledních letech se mluví o krizi české kultury, zvláště tedy filmu. Myslím, že jediná možnost dostat se ven z této krize je přestat filmy sponzorovat státem. Asi před měsícem šel do kin český film Probudím se včera, který je hrazen výhradně ze soukromých zdrojů a ze sponzorských darů firem. Z daní na něj nešla ani koruna, přesto má na ČSFD lepší hodnocení než Čtyři slunce, u diváků zaznamenal větší ohlas a zřejmě si na sebe dokáže vydělat.

Co se týče jiných oblastí, které ministerstvo kultury řeší... Památkáři spíš brání rozvoji center českých měst, bez nich bychom se obešli. Správu kulturních památek má ministerstvo na starosti jenom proto, že je ještě nevrátilo původním majitelům, tj. šlechtickým rodům a církvím. Vědu a výzkum by mohlo pohodlně zastřešit ministerstvo školství.

Zrušením ministerstva kultury by tedy stát ušetřil a podpořil samostatnost a průbojnost českých umělců. Řeči o tom, že Česká republika by se bez ministerstva stala jakýmsi Půlnočním královstvím, kde se nesmí zpívat a kde neexistuje umění, je mylná. Existuje země, kde ministerstvo kultury nemají a přesto jsou jejich kulturní produkty nejžádanější a světově nejrozšířenější - Spojené státy americké.

Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!