čtvrtek 3. května 2012

Chvála státních maturit

Když budete číst tyto řádky, mnoho letošních maturantů se možná právě bude potit nad zadáním testů zkoušky dospělosti. Stejně jako letos se jede podle tzv. "nové maturity". Vzhledem k tomu, že jsem si tím prošel loni, myslím, že můžu napsat něco o tom, jak to vidím.

Vidím to dobře. Navzdory vší kritice bývalého ministra Dobeše mi státní maturity nepřišly vůbec špatné co se obsahu týče. Testy byly logické, v češtině kontrolovaly prakticky využitelné znalosti do života a teorie se dala odvodit. Testy z jazyků se nelišily od mezinárodních jazykových certifikátů, takže jejich úroveň byla ještě lepší. Ústní části taky byly spíše praktické - rozbor literárního díla a v angličtině mnohovrstvá konverzace. Každopádně oceňuji, že jsem se nemusel biflovat literární směry a jejich představitele od starověku po 21. století, ani  kolik senátorů a kongresmanů mají v USA. 

Že trochu pokulhávala forma je věc jiná, ale to lze odpustit vzhledem k tomu, že jsme byli první, na kom se nový model maturity zkoušel. Například mi vadilo, že jsme maturitu skládali poměrně pozdě, asi s měsíčním zpožděním oproti letošku (a oproti maturantům rok před námi). Výsledky jsme se pak dozvěděli až za další tři týdny, během kterých mohl každý tak akorát doufat, že si svou zkoušku dospělosti nebude muset opakovat v září. Tou dobou totiž už zpravidla bylo i po přijímacích zkouškách na vysoké školy a mohla tak nastat paradoxní situace, že by student sice úspěšně složil přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, ale nastoupit by nemohl kvůli pohoření u maturity.

Dnes mi přijde úsměvné, jak jsem se maturity bál, ale je to zkouška dospělosti, které se nejspíš bojí každý. Oproti zkouškám na VŠ jsme při maturitě alespoň věděli, co máme očekávat, připravovali jsme se na to celý rok a když teď týden před zkouškou ani nevím, co v ní bude a kdy přesně se bude konat, musím chtě nechtě novou maturitu pochválit za dobrou organizaci.

2 komentáře:

  1. Možná je to trochu lepší, ale dokud tam budou literární díla, furt je to na nic. Literatura je jenom zanedbatelná část "historického umění", které je přeceňované, narozdíl od ostatních. Stejně tak, jako se ve školách neučí podrobně malířství, sochařství a hudba, by se neměla učit ani literatura! A to nemluvím o "moderním" umění, třeba o filmech.

    OdpovědětVymazat
  2. To je pravda. Zanedbávání všech ostatních kategorií umění na úkor literatury je námět na nový text...

    OdpovědětVymazat

... a tak jste pravili vy!