úterý 8. května 2012

Volby, volby, volby...

O víkendu se v Evropě hodně volilo. Nejdůležitější byly prezidentské volby ve Francii a parlamentní volby v Řecku. Ačkoliv jsou od sebe obě země vzdáleny tisíc kilometrů a liší se v mnoha ohledech, v obou uspěla levice (a v případě Řecka extremisté i z druhé strany politického spektra). Evropa se - zdá se - začíná ubírat doleva (ještě víc doleva, než je teď).

To, že se francouzským prezidentem po 17 letech stane socialista Holland, mě upřímně zas tak nepřekvapilo. Země sýrů a vína se řídí heslem "Kupředu, levá!" už od Velké francouzské revoluce. Dokonce i když se tam na pár let dostane k moci pravice, silné odbory si vynutí svou vůli stávkami a protesty. Škoda. Sarkozy nebyl sice pravicový politik jak se sluší a patří, ale aspoň měl snahu prosazovat konzervativnější politiku (nehledě na to, že má hezčí manželku než Holland).

A Řecko, to je katastrofa. S tou zemí to jde do p****e. Z 300 křesel v parlamentu dostaly klasické demokratické strany jen 149 křesel, nadpoloviční většinu si rozdělí komunisti, radikální levičáci a nacionalisté. Trochu to připomíná situaci v Československu po druhé světové válce. Řekové si zřejmě myslí, že extremisté jsou řešením. Platón se Sokratem se musí obracet v hrobě.


Jenom doufám, že se levicový trend podaří zastavit, protože mít uprostřed hospodářské krize vládu složenou z komunistů a socialistů je to poslední, co naše země potřebuje.
Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!