úterý 3. července 2012

Fandím školním uniformám

Na iDnes se objevila zpráva o tom, že od září se na jedné škole v Praze 7 prvňáci obléknou do uniforem. Jako jedni z prvních v republice. Chlapci dostanou sadu šesti polokošil a mikinu v námořnické modři, dívky to samé, ale v "malinové" barvě. U zprávy bohužel chybí fotografie pro doplnění, protože vzhled je pro úspěšné použití uniforem v českém prostředí velice důležitý.


Postrádám taky informace o kalhotách - jestli bude každý moct chodit ve svých riflích libovolné barvy, uniformy víceméně ztrácí svůj smysl. Doufám proto, že škola alespoň vydá nějaké doporučení např. na šedé džíny.

Pod článkem se samozřejmě okamžitě začali ozývat samozvaní "ochránci lidských práv", odpůrci "uniformizace", hňupové považující uniformy za něco pocházející z minulého režimu a další pseudohumanisté, kteří odmítají vidět pozitivní stránky jednotného oblečení.


Nápad se zavedením uniforem v podstatě vítám. Nejde mi ani tak o smazání rozdílů mezi chudými a bohatými studenty, protože mi nepřijde, že by se děti z bohaté rodiny oblékali nějak výrazně lépe (značka neznamená automaticky dobrý vkus). Spíš uniformy chápu jako dobrý způsob jak podpořit ducha školy, naučit děti, že se po celý život budou muset správně oblékat k určitým příležitostem (tričko a džíny navzdory jednání některých dospělých nelze nosit všude), a podpořit v nich vkus. 

To se ale podaří pouze v případě, že uniformy budou hezké a slušivé. Ideální by bylo, kdyby obsahovaly i vestu, košili, kravatu, kalhoty, sako a sukni pro dívky (pozor, je důležité, aby všechno nebylo v jedné barvě a škola kombinovala např. modrou a červenou s šedou, béžovou nebo černou) a na studentech by už bylo, aby si uniformu každý den nakombinovali podle svého.

Z článku jsem pochopil, že škola přistoupila k levnější variantě - šest polokošil a mikina, která pokud bude provedena nekvalitně, způsobí nejen to, že prvňáčci budou vypadat jako sociální případy z polepšoven, ale do budoucna taky poškodí všechny další pokusy o uniformizaci našeho školství.

Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!