sobota 10. listopadu 2012

DILEMA! Schwarzenberg, nebo Sobotka?

Karel má svůj styl!
 V Americe už si prezidenta zvolili, nás to teprve čeká. I když s asi mnohem menším humbukem. Tedy ten mediální bude asi srovnatelný, ale ten skutečný - na ulicích a mezi lidmi - u nás nemá takovou tradici. Bodejť, když to je poprvé.

Před pár dny pořádal server iDnes debatu šestice kandidátů na post českého prezidenta. Účastnili se  jí Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Jan Fischer, Zuzana Roithová a Jiří Dienstbier. Tématem byla sice oficiálně Česká republika v rámci Evropy, ale dost často se řeč stočila i na domácí témata jako jsou bratři Mašínové, restituce nebo přijetí eura.

Přemysl by důstojně navázal na
nekomunistické české prezidenty
Líbila se mi poměrně uvolněná atmosféra - konalo se to v Opletalově budově Fakulty sociálních věd a většinu posluchačstva tvořili studenti, kteří odměňovali své favority potleskem a občas se i zasmáli. Trochu mi jenom vadilo, že se z toho iDnes tým snažil udělat Otázky Václava Moravce a neměl příliš trpělivosti na pořádné vysvětlení některých argumentů či názorů.

Hrozně se mi líbilo, jak se jednotliví kandidáti připravovali na svůj vymezený čas, protože to o nich leccos vypovídá: Dienstibier Jr. a Miloš Zeman se znuděně opírali a pozorovali posluchačstvo, Karel Schwarzenberg a Přemysl Sobotka si pilně psali poznámky. Musím říct, že "poznámkisti" u mě stoupli, protože svou kandidaturu evidentně berou vážně. Na Zemanovi je oproti tomu vidět, že to nejspíš považuje za recesi a moc by si přál, aby se vrátila 90. léta, kdy se na nějakou přípravu nebo vystupování ještě tolik nehrálo. Dienstbier se pouze nestydatě snaží využít svého mrtvého otce - poprvé jsem o něm slyšel teprve asi před rokem.

Jana Fischera volit nebudu. Je to nemastný neslaný úředník, který dokázal jenom nic nepokazit během půlroku, kdy byl premiérem. Jeho členství v KSČ a schválení zákona o fotovoltaice "podle zadání", jak s oblibou říkával, mu ubírá body.

Co mi řekla volební kalkulačka...
Už před touto debatou jsem se rozhodoval mezi Přemyslem Sobotkou a Karlem Schwarzenbergem. Sobotka mi je názorově bližší, ale v průzkumech si zatím bohužel nevede moc dobře. Schwarzenberg má nejspíš kvůli svéráznému vystupování a zajímavé kampani v průzkumech větší podporu. Volební kalkulačka mi řekla, že moje názory nejvíc zastává právě Sobotka a Schwarzenberg (v tomhle pořadí). Přemyslovi je víc rozumět, ale bojím se vyhozeného hlasu. Karel má perfektní rozhled a znalosti, ale zase už má svůj věk. Hmm. Dilema! Ještě že jsou volby až v lednu, mám spoustu času na přemýšlení.

Škoda, že žádný z kandidátů ještě nerozdává placky, hned bych si je připnul na batoh! Vypadá to tak dobře!

Koho budete volit vy? A dáte na podobné pomůcky jako je volební kalkulačka? Pište do komentářů!

3 komentáře:

 1. Taky budu volit Schwarzenberga. Kromě něj a Sobotky jsou to všichni levičáci! --David

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Též Schwarzenberga :) Doufám, že se dostane do finále a nebude to nemastný komunista Fischer proti nabubřelému socialistovi Zemanovi.

   Vymazat
 2. mam stejny dilema, ale karel se bohuzel zaprodal s kaldou :)

  OdpovědětVymazat

... a tak jste pravili vy!