pátek 25. ledna 2013

Karel Schwarzenberg je pozitivní dědeček!

Po úspěchu Karla Schwarzenberga v prvním kole prezidentských voleb jsem uvažoval, co mladé lidi na "Karlovi" tolik fascinuje. A přišel jsem na to. Ačkoliv je to už důstojný starší pán, pod kůží mu pořád pulzuje mladistvá krev.

Je to gentleman, optimista a myslí pozitivně. Tím se liší od většiny našich dědečků a babiček, kteří většinu času tráví nadáváním na politiky, sousedy, mládež nebo chabé zdraví. Karel Schwarzenberg je ideálem hodného a usměvavého dědečka jako z pohádky. A nejen kvůli té dýmce a krásným motýlkům a vestám! Právě tou optimistickou sílou, která mu očividně dává sílu ucházet se o nejvyšší úřad v naší zemi.

A ve stejném optimistickém duchu vede i svou kampaň. 

Moc se mi líbí, jak navzdory hromadám hnoje, které na něj hází Zeman (výrok o tom, že "knížata jsou zdegenerovaná" podle mě do slušné společnosti nepatří!), si Karel jede tu svou. Nechává hudebníky, aby o něm spontánně zpívali písničky jako středověcí bardové, natáčí vtipná videa o tom, že prezident nesmí na nikoho zapomínat a poskytuje své černobílé fotografie na nostalgické ohlédnutí s otazníkem na konec.

Když Karel Schwarzenberg označil Zemana za muže minulosti, napadlo mě, že on sám je také mužem minulosti. Ale ne té temné, zapomněníhodné a divoké jako Miloš Zeman, nýbrž té vznešené a retro. Karel znázorňuje Českou republiku, jak by mohla vypadat nebýt komunistů. A to mu spousta lidí nedokáže odpustit.

Jak už dokázal Václav Klaus nepochopitelnou podporou Miloše Zemana, tahle volba není o levici a o pravici, nýbrž o osobnostech. A pozitivní, noblesní vize Karla Schwarzenberga mi je mnohem sympatičtější a bližší, než to házení špíny a osočování ze strany Miloše Zemana.

Je to vidět i v osobnostech, které dané kandidáty podporují: vždycky mi byl bližší Marek Eben než Bohdalka. 


Proto #volímkarla

1 komentář:

  1. Ano, Karel znázorňuje, jak by mohla vypadat Česká republika nebýt komunistů. Jenže když už se tu oháníme minulostí, bylo by dobré vzpomenout, že komunisté se sem dostali právě díky jisté extrémně pravicově zaměřené skupince "nevinných" nekomunistů z Němec a Rakous a nebýt několika šťastných okamžiků, asi bychom o dnešní podobě ČR takové, jaká je, ani nemohli snít. To je věc jedna. Druhou věcí je, že optimismus, kterým Karel srší, je sice upřímný, ale bohužel, ač to Karel myslí sebelíp, nemusí vše, oč usiluje, dobře dopadnout. Sám si vážím spousty věcí, které dělá pro náš národ, ovšem pokud jeho politika bude nadále natolik proevropská,Čechům to NEPŘINESE ani kapku dobrého, ba naopak. Nikdy bych nevěřil, že se budu zastávat někoho, kdo je víc nalevo a kdo je mi méně sympatický, ale tady jde o věci s mnohem hlubším významem a mnohem většími dopady do budoucna, než je levice, nebo pravice, nebo noblesa sympatičnost kandidáta. Bohužel.

    OdpovědětVymazat

... a tak jste pravili vy!