čtvrtek 14. března 2013

HABEMUS PAPAM! Spasí papež František církev?

Když včera po sedmé večer ze Sixtinské kaple vyšel oblak bílého dýmu, svět věděl, že má nového papeže. O hodinu později na balkón v bílém rouchu vyšel nový svatý otec - František I.

Vypadá vyrovnaně a sympaticky - pořád se usmíval, to se mi líbí. A působil i lidsky - když požádal lidi, aby se za něj pomodlili a nakonec všem popřál dobrou noc. Má ale tento šestasedmdesátiletý Argentinec šanci vést církev správným směrem? A co to vůbec znamená?

Žádný populismus ze strany kardinálů se nakonec nekoná, a tak si na černého papeže budou muset příznivci kvót ještě nějaký čas počkat. Ovšem určitý posun tu je. František je v tisícileté linii 266 papežů první, který nepochází z Evropy a taky je to první jezuita. Zřejmě je o něco liberálnější než  Benedikt XVI. - prohlásil, že homosexuálové jsou stejní lidé jako ostatní, ovšem nesouhlasí s jejich sňatky a adopcí.

Na druhou stranu to asi od hlavy katolické církve čeká málokdo.

Mnohem důležitější bude, jak se postaví k potratům, sílícímu Islámu a slábnoucímu počtu věřících v Evropě. Stane se spasitelem církve, nebo na něj budeme vzpomínat jako na dalšího v řadě stejných pánů s bílým čepcem?

Na odpovědi je ještě času dost, ale soudě dle jeho krátkého představení bych řekl, že vykročil správnou nohou k přiblížení církve modernímu člověku. Nebo to bych si alespoň přál. Na církvi - té prastaré organizaci - mě něco hrozně fascinuje. Nevím, snad je to těmi rituály, historií nebo za to může Dan Brown, ale přijde mi to hrozně zajímavé. A v podstatě nese samé krásné ideje - pomoc druhým, laskavost... - bez toho, aniž by k tomu lidi nutila zákony či regulacemi. Kdepak, každý je ve víře sám za sebe. Se svými činy a svým svědomím.

Nejsem věřící - někdy si říkám, že to je škoda, protože by mi to mohlo usnadnit život - ale uznávám křesťanství jako jeden z pilířů naší civilizace, na který bychom neměli zapomínat.

1 komentář:

  1. Sledovaly jsme s maminkou přímý přenos a teda šíleně to natahovali.)...Ale jakmile vystoupil "před lid", působil na mě velmi sympaticky a tak...roztomile. No, jo, církev bude roztomilá.

    OdpovědětVymazat

... a tak jste pravili vy!