sobota 30. března 2013

Týdeník Agenda: skutečný virál, nebo jenom zoufalá prosba o slitování?

Ve škole jsme nedávno řešili kauzu kolem týdeníku Agenda. Možná jste to zaregistrovali: před 14 dny s velkou slávou a humbukem vydalo vydavatelství Sanoma první číslo časopisu, v němž mělo být shrnuto to nejdůležitější z událostí, komentářů a zábavy minulého týdne.

AGENDA zapomněla, že komunismus už 

nemáme. Informace jsou zboží, nikoliv veřejný statek!


Jenže hned v pondělí, v den, kdy si lidé mohli Agendu za dvacku koupit v trafice, se na sociálních sítích objevily první stížnosti lidí, jejichž texty časopis bez svolení přetiskl. Mám pocit, že tam v jedné části využili i můj článek o tom, jak Justin Bieber odsoudil k smrti křečka, ale soudit se nebudu. Jenže vydavatelé jiných poškozených mají jiný názor...

Bodejť. Zdá se, že v Sanomě úplně zapomněli na něco, čemu se říká autorské právo. Zprávy a informace nejsou všech, ačkoliv se to tak může díky neplaceným zpravodajským webům zdát.

Agendu o týden později, kdy mediální hromobití jakž takž pominulo, vydavatelství Sanoma označilo za virální kampaň, která měla upozornit na sdílení autorsky chráněného obsahu.

Jenže je to pravda? Šlo skutečně o předem promyšlený virál? Není to jenom z nouze ctnost, jíž se společnost snaží skrýt své hříchy? 

Mé podezření potvrdil mediální web Borovan.cz, když napsal:

Ředitelka Sanomy Agnieszka Dolezych bude muset po Praze chodit kanály. Kauza týdeníku Agenda, který přebíral cizí obsah a který firma rychle označila za “fikci”, míří k právníkům. Ve vzduchu je údajně cca deset žalob dotčených subjektů.

Vypadá to tedy, že Agenda bude muset vytáhnout důkazy o tom, že kampaň byla skutečně naplánovaná dlouho dopředu a nejde o žádný druh alibismu. 

2 komentáře:

  1. Autor blogu podle toho, co tady píše má o reálným socíku, který tady byl do roku 1989 patrně pouze informace zprostředkované od rodičů, ze školy nebo z filmů. Patrně nebyl ještě v roce 1989 na světě. Mě bylo v roce 1989 28 let takže srovnávat mohu. Na rozdíl od autora blogu se domnívám, že v blízké i daleké budoucnosti nám nehrozí socialismus natož komunismus ale fašismus. Fašismus je mezi mladými bohužel in, což je opravdu zlé.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, jak můžete vidět v okýnku vlevo, narodil jsem se v roce 1991, zaplaťpánbůh za to. Co se týče toho fašismu, ten rozhodně není in. In je možná Pirátská strana nebo Strana zelených, ale je to stejně fuk, protože důchodců, kteří volí komunisty, je víc než mladých.

      Vymazat

... a tak jste pravili vy!