pondělí 1. dubna 2013

REFLEX vs RESPEKT: co číst?

Spousta lidí poslední dobou řeší, který z těchto časopisů stojí za to si kupovat. Který je lepší? Který je čtivější? Který více potěší pravicově zaměřeného člověka? A který čtu já? 

Hned na začátek řeknu, že jsem "Reflexák," ať se můžete připravit na to, že tento časopis budu spíše hájit.

"Reflex nečtu. Je to bulvár." 

Nedávno jsme to řešili se spolužáky. Spousta z nich tvrdí, že křiklavé a výrazné obálky Reflexu svědčí o jeho bulvární lacinosti a podlézavosti většinovému vkusu. Takoví lidé zřejmě v životě neviděli bulvár. Kdyby byl Reflex bulvár, na obálce by byly fotografie celebrit v plavkách, Bartošová, Ornella, případně křeček Justina Biebera. To, co vidíte každý čtvrtek na obálkách Reflexu je KARIKATURA. Redakce si prostě dělá legraci z aktuálních a někdy ožehavých témat. 

"Respekt má lepší politické a ekonomické články."

Ano, pokud jste levicově orientovaný intelektuál, pak se vám jejich analýzy jistě budou líbit víc. Jenže mně se nelíbí arogance respektovských pisálků a socialistické myšlenky, které hlásají. Můj spolužák to trefně nazval "melounovskou politikou" - navenek zelený, uvnitř rudý. Nehledě na to, že když jednou za čas vezmu Respekt do rukou a snažím se ho číst, musím často začínat znovu a znovu, protože se v tom ztratím a zjistím, že nevím, o čem to je.

Reflex je čtivější a svižnější. Nesnaží se být i za cenu nudy seriózní. Nedělá ze všeho otázku života a smrti. A komentátoři jsou víc napravo.

"V Reflexu je JXD a toho nenávidím."

Ano, osoba Jiřího X. Doležala je dozajista kontroverzní. Jeden můj kamarád ho nesnáší, protože pořád píše jenom o legalizaci marihuany, moje máma zase jeho články miluje, protože když JXD zrovna nepíše o trávě, píše o tématech ze zdravotnictví, psychologie a psychiatrie. Mně osobně se líbila jeho protiodborářská akce asi dva roky zpátky. Jiří X. Doležal se tehdy připoutal ke dveřím domu Odborových svazů a chudáčci odboráři, kteří tehdy organizovali jakousi hrozně stupidní akci - nevím už jakou, protože všechny jejich akce jsou stupidní - nemohli dovnitř ani ven.

"Reflex je hrozně MAINSTREAM!"

To slyším od svých hipsterských přátel. Nevím v čem. Politické komentáře jdou většinou proti názoru většinové veřejnosti - na rozdíl od Respektu se Reflex zastal Klause, když byl obviněn z velezrady. A kulturní sekce je alternativní až až. Má vůbec Respekt nějakou kulturní sekci? Vůbec si to teď nejsem schopen vybavit... Asi za moc nestojí.

Můj článek byl zaujatý, bulvární a silně proreflexovský. S výběrem média je to ale jako s výběrem životního partnera. Vrána k vráně sedá... 

Jste levicoví intelektuálové, kteří, pokud zrovna nenadávají v kavárně na Klause, tak bojují za záchranu amazonského pralesa? Asi pro vás bude lepší Respekt.

Jste vykořisťující kapitalista, který je odhodlán chránit svobodu svou i cizí za cenu toho, že bude tolerovat kouření marihuany v hospodách? Čtěte Reflex.

Jste po všech stránkách boží a máte okruh zájmů širší než renesanční osobnost? Čtěte tento blog!

6 komentářů:

 1. Ha, já čtu Respekt a nějak jsem si nevšimla, že by byl levicový...No, budu si to všechno muset znovu pročíst.). Navíc já proti levivi jako takové nic nemám, jen ne v podobě, která je v ČR.

  Ale Reflex čtu samozřejmě taky, takže u mě je to nerozhodně.
  Ovšem jinak jsem úplně boží, tudíž-jen Ráďa to může být!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě to musíš brát trochu s nadhledem. Kdybych sem psal jenom suchá fakta, budu mít čtenost tak 5 lidí denně :D Jsem rád, že mě čteš!

   Vymazat
 2. Když se student žurnalistiky přizná, že má problémy s pochopením psaného textu a ještě u toho demagogicky překrucuje fakta. Au. (Mimochodem, k té kulturní sekci - jako velkému fandovi filmů neříká ti něco Kamil Fila? Ani ťuk?)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vida, na Kamila jsem zapomněl! Jinak nemám problémy s pochopením psaného textu, ale musí to být text čtivý, což se Respektu jaksi nedaří.

   Vymazat
 3. Sedá vrána k vráně, nebo jsou to protiklady, co se přitahují? Pamatuje si JXD, co ti odboráři tenkrát kuli, nebo už je z toho věčnýho hulení uplně stupidní? Nepřicvaknul ho k těm vratům jeho oblíbený pytel fekálií, nácek Kopal? Nechybí ti tady "kteří pokud zrovna nenadávají v kavárně na Klause," čárka? A nechybí ti v artiklu Jan Tleskač?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jan Tleskač mi tam nepochybně chybí, stejně jako ta čárka (už jsem ji tam doplnil). Ale zase jsem tam zahrnul tvou "melounovskou politiku", takže mě chval do nebes!

   Vymazat

... a tak jste pravili vy!