pondělí 8. dubna 2013

Železná lady odešla. Zrovna když ji svět potřebuje nejvíc

Velice mě zarmoutila zpráva o úmrtí Margaret Thatcherové. I když jsem to už nějakou dobu předvídal – narodila se v roce 1925 a v posledních letech trpěla velkými zdravotními potížemi. Její politické názory – a především činy – dnes bohužel nemají následovníka. Škoda, protože tvrdé osekání sociálního státu, přebujelé byrokracie, mocenských chapadel odborů a komunistů by Česká republika potřebovala jako sůl.

 
Margaret přitom nebyla žádnou zpovykanou paničkou z nóbl rodiny, jak si z jejích politických názorů mnozí kritici myslí. Naopak pocházela z poměrně chudých poměrů a co si sama nevydřela, to neměla. Princip, aby se každý staral sám o sebe a nespoléhal se na stát, poté uplatňovala i v politice.
Samozřejmě k nelibosti lidí, kteří si zvykli na měkké sociální polštáře, státní dotace, regulace a bůhvíco ještě. Maggie se zasadila o nízké daně, ochranu britských zájmů (aféra s Falklandami) a nastartovala tak hospodářský boom.

Spolu s Ronaldem Reaganem tvořila Margaret dvojici konzervativních politiků, kteří v osmdesátých letech působili jako zjevení – hlásali „necitlivý“ kapitalismus volného trhu a dokázali díky svému charismatu zavést mnohé změny a potřebné reformy hospodářství.

Po dvaceti letech od jejich odchodu už na světě není politik, který by měl vůli nebo schopnost propustit ekonomické mechanismy z otěží státu a vrátit je ekonomice samotné. 


A tak se daně zvyšují, stát reguluje co se dá, co se nedá, to dotuje, odbory a komunisté (mohl bych tam dát rovnítko) si začínají vyskakovat a lidská svoboda a odpovědnost je pohřebna pod stohy byrokratických formulářů. Doufám, že Česká republika najde podobou osobnost jako byla Margaret Thatcher. Nutně ji totiž potřebuje…

Žádné komentáře:

Okomentovat

... a tak jste pravili vy!