Všimněte si těch krásných kočičích očí... |
(Mimochodem jde o film, který do Československa dorazil právě během nacistické okupace a prvorepublikový herec Hugo Haas později vzpomínal, že když se jakožto člověk nečistého původu ukrýval v kině před odvozem do koncentračního tábora, Marii Antoinettu nuceně zhlédl nesčetněkrát. Když ten příběh později v Hollywoodu vyprávěl samotné Normě Shearer, ta se rozplakala.)
Film je i na dnešní poměry velice koukatelný, zvláště díky nadčasovému (a velice smutnému) příběhu ubohé Marie Antoinetty, která má tu smůlu, že se octne ve špatný čas na špatném místě a zmanipulovaný dav si na ní vybije vztek na celou monarchii. Jakožto příznivec monarchie pořád tvrdím, že Francouzská revoluce byla omyl a od té doby to s Francií jde z kopce a líbí se mi, že film tento můj názor celkem podporuje.
...Norma Shearer od narození šilhala, ale ve filmech to ze všech sil maskovala. |
Božská Norma Shearer natočila svůj poslední film v roce 1942 (tedy ve svých čtyřiceti letech) a usoudila, že jakožto hvězda první kategorie by měla v paměti diváků zůstat navždy mladá a krásná, a tak se uzavřela před světem podobně jako Greta Garbo. Jenže na rozdíl od Garbo na ni diváci navzdory šesti nominacím na Oscara postupně zapomněli a herečka zjistila, že ačkoliv na filmových páskách zůstává pořád stejná, ve skutečnosti neodvratitelně stárne.
Dokonce se kvůli tomu odmítala stýkat se svými dětmi a vnoučaty a vysloužila si tak pověst sobecké ženy, krkavčí matky, ledové královny a bůhvíčeho ještě.
Žádné komentáře:
Okomentovat
... a tak jste pravili vy!